+90 212 248 89 19 +90 531 636 72 17 info@tercumanlazim.com

Altyazı Tercüme

altyazi-tercume

Pos Tercüme Bürosunun, deneyimli uzman tercümanları ile müşterilerine sunduğu tercüme ve çeviri hizmetlerinden biri de altyazı tercümesidir.

 

Film, dizi, belgesel, reklam gibi görsellerin farklı ülkelerde anlaşılabilmesi için o ülkenin diline tercümesi gerekmektedir. Bu tercüme işlemi bazen dublaj olarak bazen de alt yazı olarak eklenir.  Alt yazının tercih edildiği durumlarda bünyemiz de bulunan altyazı tercüme ekibimiz kısa sürede ihtiyacınız olan altyazı tercümelerini gerçekleştirmektedir.

 

Altyazı tercümelerinde kullanılan iki farklı yöntem bulunmaktadır, bunlardan biri tercümesi yapılacak ürünün metinleri veya senaryolar basılı olarak bizlere ulaştırılır ve uzman tercümanlarımız tarafından çevirileri gerçekleştirilir. Bir diğer yöntem ise; ürünün video olarak tarafımıza gönderilmesinin ardından izlenerek ve dinlenerek (deşifre) tercümesinin yapılması ve altyazılarının oluşturulmasıdır. Her iki yöntemde çalışmayı yapacak tercüman veya çevirmenin konusunda uzman ve deneyimli olması gerekmektedir.

 

Altyazı tercümesini yapan tercümanın veya çevirmenin dil hakimiyetinin yanı sıra işitsel ve görsel becerilerinin de son derece gelişmiş olması gerekmektedir. Film ve dizi gibi senaryoların tercümesinde hedef kitlenin kültürüne, gelenek ve göreneklerine, değerlerine ve inançlarına dikkat edilmelidir. Hedef ülkede yaşayan, film veya diziyi seyredecek insanların altyazıların anlamlarını anlamaları kadar filmin veya dizinin verdiği mesajların ve ana fikrinin de saptırılmaması önem taşımaktadır.  İşte bu nedenlerden dolayı altyazı tercümesi yapmak bu mesleğin en zor alanlarından biridir. Altyazının filmin veya dizinin akışı ile birlikte senkronize olarak yürümesi gerekmektedir.

 

Altyazı tercümelerinde bazen sanatsal veya kültürel bir filmin, dizinin, programın, yarışmanın tercümesi yerine, müşterilerimizin yurtdışına pazarlamak istediği, planladığı tüm görsel medya ürünleri içinde ulaşmak istediği hedef ülkelerin dillerinde, o ülkelerin kültürleri, sosyal koşulları, gelenek ve görenekleri, inançları gözetilerek istenilen dillerde altyazı tercümelerinizi de gerçekleştirmekteyiz.

 

Altyazı tercümeleriniz için bizlerle iletişime geçmeniz ve taleplerinizi bizlere iletmeniz yeterlidir. Sizlere her zaman olduğu gibi üstün kaliteli, güvenli, maliyet verimli hizmetlerimizi sunmaktan memnuniyet duyarız.