+90 212 248 89 19 +90 531 636 72 17 info@tercumanlazim.com

Ardıl Tercüme

ardil-tercume

Ardıl Tercüme

Ardıl tercüme, çok bilinen diğer adıyla sözlü tercüme, simültane tercümeden farklı olarak konuşmacıyı dinledikten, mümkün olduğu takdirde ve gerekirse notlar aldıktan ve konuşmacının ara vermesini takiben söylenenleri hedef dile sözlü olarak aktarmak demektir.

Yazılı tercüme ile kıyaslandığında ardıl tercümede kontrol edecek ve düzeltme yapacak zaman ve kaynak bulunmadığından yapılan işin hatasız olması önem taşımaktadır. Simültane tercümeye nazaran daha çok şirket toplantıları, tanıtımlar, fuarlar, basın toplantıları, fabrika ve iş ziyaretleri, lansmanlar, eğitimler, yabancı konukların ziyaretleri, geziler, telekonferanslar gibi daha küçük çaplı organizasyonlar için ardıl tercüme kullanılmaktadır. Her ne kadar simültane tercüme için kullanılan ekipmanların tümü ardıl tercümede kullanılmasa da gerektiği durumlarda mikrofon kullanımı söz konusu olabilmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ardıl tercümenin hatasız olması önem taşımaktadır, bu nedenle de ardıl tercümenin yapılacağı konuda uzman olan tercüman arkadaşlarımız projeleriniz için seçilerek sizlere yönlendirilirler. Seçilen ardıl tercümanların konuyla ilgili olarak genellikle ön hazırlık yapmaları da projenin hatasız ilerlemesinde etkendir.

Ardıl Tercümeyi Kimler Yapmalı?

Ardıl tercüme yapan tercümanların analitik düşünce yapısına sahip, pratik zekalı, telaffuzu düzgün, tercüme yaptığı gerek kaynak dile gerekse hedef dile son derece hakim kişiler olmaları gerekmektedir. Tercümesini yaptığı konuşma metninin anlamını da çok iyi kavramalı, konuşmacının konuşma sırasında yapmış olduğu vurgulamaları çevirdiği dile de aktarabilmelidir. Aksi takdirde çok neşeli, keyifli ve nükteli bir konuşmayı son derece durağan, sıkıcı bir atmosfere sokabilir ki bu da müşteri memnuniyetsizliği anlamına gelmektedir. Ardıl tercüme hizmetinde diğer tercüme dallarında olduğu gibi yılların getirdiği tecrübe önemlidir.

Tercüme biliminin her dalında olduğu gibi ardıl tercüme alanında da sizlerle birlikte çalışacak, sizlere hizmet verecek uzman tercümanlarımızla gizlilik anlaşması imzalıyor ve bilgi gizliliğinizi güvence altına alıyoruz.

Gerek yurtiçindeki gerekse yurtdışındaki ardıl tercüme ihtiyaçlarınız için ekibimizle birlikte hizmetinizdeyiz. Üstün kaliteli hizmet almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.