+90 212 248 89 19 +90 531 636 72 17 info@tercumanlazim.com

Arapça Tercüme

arabistan-bayrak

Arapça Tercüme

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin resmi ve anadili olan Arapça günümüzde 200 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmaktadır. Arapça’nın kökeni bilim adamları tarafından ciddi bir şekilde tartışılmaktadır ve günümüzde Doğu Afrika’da doğduğuna dair tezler güç kazanmıştır. İslam’ın 7. Yüzyılda yaygınlaşması ile birlikte Kuran’ın “Kutsal Dili” olan Arapça da yaygınlaşmıştır. Kuran Arapçası klasik Arapça olarak nitelendirilmektedir. Modern Arapça, tüm Arap dünyasında kullanılmakta ve anlaşılmaktadır. Avrupa dillerinden pek çoğu, örneğin Almanca, İngilizce, İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca şu ya da bu şekilde Arapçadan etkilenmişler ve Arapça kelimelerle zenginleşmişlerdir. Örneğin Cebir, Alkol, Zirve (Zenit) gibi kelimeler Arapçadan Avrupa dillerine girmişlerdir.

Arapça Tercümede Niçin Pos Tercüme?

Arapça tercümanlarımızın anadilleri Arapçadır. Tüm tercümanlarımız eğitimli ve uzman tercümanlardan oluşmaktadırlar. Tercümanlarımızın her biri en az beş yıllık mesleki tecrübeye sahiptirler ve katı seçme süreçlerimizden geçmişlerdir.

Arap alfabesi Latin alfabesinden farklı olduğundan ve sağdan sola yazılıp okunduğundan Arapça tercümelerde yerelleştirmenin, özellikle yazılım yerelleştirmesinin ve masaüstü yayıncılığın da önemi birinci sıraya yerleşmektedir.

Türkiye’de son yıllarda büyük bir hızla gelişen sağlık turizmi ve emlak sektörü özellikle Arap ülkelerini kendilerine hedef ülkeler olarak aldıklarından, bu ve pek çok diğer sektörlerde hizmet veren şirketlerin web sitelerinin de İngilizcenin yanı sıra Arapça tercümeleri de önem kazanmıştır.

Arapça tercümelerinizi istediğiniz veri formatlarında ve uygulama programlarında, hızlı, güvenli, uygun maliyetli ve gizlilik ilkelerine uyarak yapıyoruz. Her tür Arapça tercüme projeleriniz için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

Arapça Tercüme Alanında Verdiğimiz Hizmetler;

Arapça Ardıl Tercüme

Günümüzde Arapça, 20 ülkenin resmi dili olmakla birlikte, Birleşmiş Milletler tarafından kullanılan dillerden biridir. Dünyada yaklaşık 180 milyon konuşanı olan Arapça, ülkemizde de ardıl tercüme taleplerinde yoğun kullanılan bir dildir. Arapça ardıl tercümelerde dikkat edilmesi gereken husus standart Arapçanın dışında Mısır Arapçası, Suriye Arapçası, Irak Arapçası gibi lehçe farklılıklarına göre Arapça ardıl tercüman seçimidir.

Arapça Yazılı Tercüme

Arapça sağdan sola formu ile kendi yazı sistemine sahip bir dildir. Bitişik yazılmakla birlikte başında, ortasında veya sonunda kelime konumuna bağlı olarak, Arapça harfler farklı şekilde yazılabilir. Arapça yazımda büyük küçük harf farkı yoktur. Broşür, katalog gibi grafik çalışması gerektiren dosyalarda kullanılacak programların Arapça karakteri desteklemesi gerekmektedir. Yazı genellikle sağdan sola doğru akar. Yazıda karma içerik bulunuyorsa, farklı yazıların farklı yönlerde akması gerekir. Tüm bu ayrıntılar Arapça yazılı tercümede profesyonel tercümanlarla çalışılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Arapça simultane tercüme

Simultane tercüme; birden fazla dilin konuşulduğu konferanslarda, katılımcıların ve konuşmacıların birbirini zaman kaybı yaşamadan anlamasına olanak sağlar. Şirketimiz Arapça Simultane Tercüme kadrosunu gerçek dil uzmanları arasından seçmektedir. Simultane tercüme için sadece dil bilmek yeterli olmaz, tercüman bu yöndeki yeteneğini simultane eğitim ve deneyimle birleştirir. Arapça simultane tercümeler de 2 tercüman, belirli sürelerde değişimle görev alır. Arapça-Türkçe veya Arapça- İngilizce simultane olarak gerçekleşecek olan konferanslarınızda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arapça yeminli tercüme

Ülkemizin Arap ülkeleriyle sürekli artan ticaret hacmi, beraberinde şirket kuruluşları, ev alım satımları ve vekalet gibi resmi kurumlarda yapılacak işlemler için yazılı veya sözlü Arapça yeminli tercüme ihtiyacını artırmıştır.

Yazılı tercüman kadromuz, Arapça ve Türkçe ’ye anadil düzeyinde hakimdirler. Tercümeleriniz kusursuz ve birebir olarak resmi makamların kabulüne uygun şekilde yeminli olarak hazırlanır.

Sözlü tercüman kadromuz, her iki dile ana dil seviyesinde hakimiyetin yanında tercümenin hukuk ve ticaret alanında uzun yıllar deneyim kazanmış tercümanlardan seçilmektedir. Sözlü olarak gerçekleşen işlemlerde Arapça yeminli tercümanlar, Noter ve nikah dairelerinde yemin zabıtlarıyla görev alabilirler fakat Mahkeme ve Tapu dairelerinde görev alacak Arapça tercümanların yeminli tercümanlığın yanında adli bilirkişi kaydı da olması gerekmektedir.