+90 212 248 89 19 +90 531 636 72 17 info@tercumanlazim.com

Azerice Tercüme

az

Azerice, başka bir tanımla Azerbaycan Türkçesi Güneybatı Türk dillerine mensuptur. Azerbaycan’ın resmi dilidir ve günümüzde 14 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Diğer Türk dillerinde olduğu gibi Azeri Türkçesi’nin yazım tarihçesi de Orhun-Runik alfabesi ile başlamıştır. Runik alfabe İslamlaştırma dönemine kadar kullanılmıştır. Azerbaycan’ın 1929’a kadar Fars-Arabik alfabesi ile yazılan edebiyat dili Osmanlıca ile ayrılmaz bir bağlantı göstermektedir. Azerice 1929 ile 1939 yılları arasında Latince harflerle yazılmıştır, sonrasında mecburi Rusça eğitimle birlikte Kiril alfabesi ile yazılmaya başlanmıştır. 1991’den itibaren ise tekrar Latin alfabesine dönüş yapılmıştır.  Latince Alfabe kullanılmaya başlanmıştır. Azerice günümüzde, Azerbaycan, İran, Irak, Türkiye ve çok sayıda SSCB’den ayrılan ülkelerde konuşulmaktadır.

Azerice Tercümede Niçin Pos Tercüme?

Azerbaycan ile çok yakın ilişkilerimizin olması ve Azerbaycan’ı her platformda yoğun bir şekilde desteklememiz nedeni ile burada iş yapan çok sayıdaki sanayicimiz ve iş adamlarımızın kaliteli Azerice – Türkçe, Türkçe – Azerice tercümelere ihtiyacının olduğunun bilincinde olarak, tercüman ve çevirmen kadromuza gerek yazılı gerekse sözlü tercümelerde ve çevirilerde müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak uzman ve eğitimli dilbilimcilerden seçtik.

Her türlü uzmanlık gerektiren, Azerice teknik, tıbbi, hukuki, ticari, edebi  tercümelerinizi Azerice’den Türkçe’ye veya Türkçe’den Azerice’ye üstün kalite ile yapmaktayız. Ayrıca noter onaylı yeminli tercümanlarımız ile resmi evrak ve belgelerinizin tercümelerini de gerçekleştirmekteyiz.

Tamamlanan tüm projeler, editörlerimiz tarafından dikkatle kontrol edilmektedirler. Üstün kaliteli, maliyet verimli ve hızlı hizmetlerimizden yararlanmak üzere bizlerle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Azerice Tercüme Alanında Verdiğimiz Hizmetler;

Azerice Ardıl Tercüme

Aynı dil ailesinden olsalar da Türkler ve Azeriler Türkçenin farklı zamanlarını konuşmaktadırlar. Bunlardan hangisi asıl Türkçeye daha yakın veya hangisi daha modern, pek bilinmez. Bilinen şu ki, her ne kadar diller birbirine yakın olsa da, milletler benzer ülküleri taşısalar da kaliteli bir Azerice – Türkçe diyalog için Azerice ardıl bir tercümana ihtiyaç duyulmaktadır.

Ardıl tercüme, Türkiye’de en sık tercih edilen tercüme türlerindendir. Eğitimden ticarete, siyasal ve sosyal alandan hukuk ve tıpa kadar çok geniş yelpazede Azerice ardıl tercümeye gereksinim duyulmaktadır. Şirketimizin, bu ihtiyacı karşılamak adına kapsamlı bir Azerice – Türkçe tercüman ekibi kurduğunu bildirmek isteriz.

Azerice Yazılı Tercüme

Türkiye Türkçesi bilen biri ile Azerbaycan Türkçesi bilen birinin konuşarak anlaşması yazarak anlaşmalarına nazaran daha kolaydır. Zira Azerbaycan’ın, hem geleneksel Türkçeye yakın duruşu hem Osmanlı Türkçesi ve alfabesinden yoğun bir şekilde etkilenişi ve son olarak da 1991’de bağımsızlığını kazanana dek 52 yıl Rus egemenliği altında bulunup bu süre zarfında Kiril alfabesini kullanışı, 1923’ten bu yana Latin alfabesiyle yazılmakta olan Türkiye Türkçesiyle Azerbaycan Türkçesi arasında derin farklar açmıştır. Bu durum, özellikle resmî işlerde tercüman ihtiyacını zaruri kılmıştır.

Pos Tercüme Bürosu olarak sektörde, edebî tercümeden hukuk tercümesine dek Azerice yazılı tercümenin her alanında aktif bir rol aldığımızı gururla bildirmek isteriz.

Azerice Simultane Tercüme

Azerbaycan ve Türkiye gibi iki dost ve kardeş ülke arasında elbette her alanda birbirini destekleyici, sorunsuz ilişkiler yürütülmektedir. Azerbaycan’la ekonomik ilişkiler en belirgin rolü ekonomi sektörü oluşturmaktadır. 2011 yılı itibariyle Türkiye’nin Azerbaycan’a ihracatı 2 milyar 65 milyon 166 bin ABD Dolarını, ithalatı ise 1 milyar 388 milyon 504 bin ABD Dolarını bulmuştur. Türkiyeli iş adamlarının enerji ve inşaat yatırımlarında yoğun bir şekilde tercih ettiği Azerbaycan, Türkiye’nin hammadde (doğalgaz) ihtiyacının da büyük bölümünü sağladığı müttefik bir ülkedir. Yürütülen olumlu ilişkilerin getirisi evvela ticaret alanına olsa da, iki ülkenin firmalarının tercüman ihtiyaçları da farklı bir istihdam yaratıyor, bir başka alanda da olumlu hava estiriyor.

Azerice simultane tercüme de özellikle kalabalık iş görüşmeleri ve seyahatleri gibi alanlarda bu olumlu havayı üzerinde hisseden alanlardan biridir. Azerice tercümede uzman kadro ve kaliteli ekipmanla yaklaşık 20 yıldır hizmet vermekte olan şirketimiz, bu süre içinde kazandığı deneyimle sektördeki kalite standartlarını, her zaman olduğu gibi, zirvede tutmaya devam etmektedir.

Azerice Yeminli Tercüme

İki ülke arasındaki yoğun ilişkiler; aynı zamanda yoğun yazışma ve bir o kadar resmî evrak demektir. Bu da Azerice yeminli tercümanların yoğun mesai yapması anlamına gelir.

Geniş Azerice tercüman ve mütercim kadromuzda birden çok yeminli tercüman bulunmaktadır ve bu sayede hem şirketimizin yükü hafiflemekte hem de işlerinize hızlı ve özenli karşılık verebilmekteyiz.

Ayrıca, gerekli görülmesi hâlinde, yeminli tercümesi yapılan belgenizin Noter tasdikinin de tarafımızca yapılmakta olduğunu hatırlatmak isteriz.